Does the Nine-year Primary School Favour Learning over Teaching?
Ključne besede:
poučevalni stili, mišljenjski stili, osemletka, devetletka, učenci, transmisijska paradigma, transformacijska paradigmaPovzetek
Ali je v devetletki učenje pomembnejše kot poučevanje?
Namen tega prispevka je ugotoviti, v koliki meri slovenska devetletka uvaja stile poučevanja, mišljenja in učenja z namenom izboljšati kvaliteto pouka. Uporabili smo naslednje raziskovalne metode: opazovanje pouka, ankete za učence in učitelje, intervjuje za učitelje in ravnatelje. Glavna hipoteza je, da učitelji z vsemi štirimi stili (natakar, oblikovalec, gorski vodnik, vrtnar) bolj spodbujajo interese učencev pri izbiri njim lastnih stilov učenja in mišljenja kot zgolj z uporabo prvega stila natakarja.
Kurikuli devetletke so bolj procesno in ciljno orientirani kot kurikuli osemletke, ki so učnovsebinsko orientirani. Učitelji devetletke morajo izvrševati nove naloge ter sodelovali med seboj zaradi pridobivanja novih izkušenj pri doseganju ciljev. Obremenitve učencev so v zadnji triadi uravnotežene, ker jih učitelji poučujejo na treh nivojih. Takšno poučevanje je fleksibilno, ker učenci lahko prehajajo iz enega nivoja na drugega glede na svoje sposobnosti. Na najvišjem nivoju je najlaže poučevati transformacijsko, tako da učenci lahko razvijajo različne stile učenja, zlasti izkustvenega v najširšem kreativnem pomenu in stile mišljenja. Na splošno lahko rečemo, da učenje v devetletki razen za najbolj nadarjene učence še ni pomembnejše kot poučevanje, ker se je kultura učenja šele začela razvijati.